Brownian motion

around the essentials…

 

Кажани та ехолокація

Всі ми знаємо, що кажани полюють на всіляку дрібноту за допомогою ехолокації — щось голосно кричать і хапають відбитий сигнал.

Звучить дуже гарно :О)

Давайте вчитаємося у статтю на Вікіпедії і трохи прикинемо, чи так воно «все просто».

«…вони добре орієнтуються у просторі, випускаючи локаційні сигнали у вигляді коротких ультразвукових імпульсів частотою 20–120 кГц і тривалістю 0,2–100 мс.»

Отже, тривалість імпульса може бути різною, від чого це залежить, ми не знаємо, тому візьмемо імпульс досить короткий, одну мілісекунду.

Тепер згадаємо, яка, власне, швидкість звуку у повітрі — 343м/с.

Ці цифри дають довжину (саме просторову довжину) імпульса — 34.3 сантиметри.

А довжина імпульса нам дає «точність» вимірювання — тобто, кажан не може визначати положення об’єкта точніше, ніж «плюс/мінус…». І це для імпульса в одну мілісекунду, не 100…

Насправді все значно оптимістичніше і цікавіше — кажани «кричать» сигнал зі змінною частотою, ловлять відбитий сигнал і… беруть згортку. Отримують дельта-функцію Дірака, короткий імпульс. Кажани знають, що таке згортка (зокрема, згортка функції з оберненою), вони використовують лінійно-частотну модуляцію і чудово беруть інтеграли. Подібними методами користується «справжня» радіолокація (пардон, що ж таке «справжня» радіолокація після всього цього?-).

Крім того, вони також вміють вимикати приймач на час передавання імпульсу — щоб не згорів вхідний каскад…

Але я все одно не можу зрозуміти, як вони відрізняють — та ще й з такою швидкістю і точністю — де комаха, де гілочка, де квітка вишні… Вони чудово літають між гілочок і чудово ловлять комах.

Як?.. :-)

(No Ratings Yet)

2 Responses to “Кажани та ехолокація”

  1. sagitta сказав:

    просто неймовірно.
    тирю собі ;)

Залишити відповідь

XHTML: Можете використовувати такі теґи: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre lang="" line="" escaped="">

Сторінки

Недавні записи

Most Rated

Highest Rated

Позначки

Архіви